Üç Ps Aydınlatma ile Şehrinizi veya İş Yerinizi Dönüştürün

Akıllı sistemler, akıllı binalar ve akıllı işletmelerdeki IoT uygulamaları için bağlantı omurgası olarak aydınlatma sistemleri yeni bir rol oynamaktadır.

Son on yıldır, enerji tasarruflu LED lambalar, dünyanın akkor ampullerinin büyüyen bir kısmını değiştiriyor.  Son zamanlarda, bağlantı ve aydınlatma, uzaktan izlenebilen ve kontrol edilebilen bağlı aydınlatma sistemlerine neden olmuştur. Şimdi, bu akıllı aydınlatma altyapısı, bağlı şehirlerde, mağazalarda, ofislerde ve fabrikalarda, çeşitli yeni hizmetlerle bağlantılarını kullanılabilir hale getirmeye başlıyor.

Günümüzde aydınlatma, dünyanın gücünün beşte birinden daha azını tüketmektedir. Sadece geleneksel ampulleri LED ışıklarla değiştirilmesi bile yüzde 27‑29 enerji tasarrufu ve sera gazı emisyonlarında yüzde 6 düşüş sağlayabilir. Kullanımı algılamayı, programlamayı ve kısmayı (karartmayı) içeren akıllı aydınlatma sistemleri, yüzde 66’ya kadar enerji tasarrufu sağlayabilir.

Bağlantılı aydınlatma, bina yöneticilerine altyapıları üzerinde uzaktan kontrol sağlayarak kesintileri hızlı bir şekilde tespit etmelerini ve gidermelerini, önleyici bakım sağlamasını ve iç mekan sakinlerinin refahını artırmalarını sağlar. Açık havada, doğru zamanda ve yerde doğru ışığın sağlanmasına yardımcı olup, güç tüketimini ve ışık kirliliğini azaltıp ve kamu güvenliğini artırabilir.

Dağıtımı, bakımı ve ölçeklendirmesi kolaydır

Akıllı aydınlatma sistemlerinin gereksinimlerini karşılayan çeşitli teknolojilerdir. LTE ‑ M ve NB ‑ IoT gibi hücresel düşük güç geniş alanlı (LPWA) ağlar, hücresel şebeke baz istasyonları üzerinden bulut üzerindeki kontrol platformlarıyla herhangi bir sayıda ışığı doğrudan bağlar. Bluetooth veya Wi ‑ Fi gibi kısa menzilli teknolojiler, cihazları kontrol etmek için bir dizi ışığı bağlayabilir.

Bluetooth ağı, Thread veya Zigbee gibi ağ teknolojileri, mesajların hedef noktalarına ulaşana kadar düğümden düğüme sıçramasına izin vererek kapsama alanını büyük ölçüde genişletir. Ve kılcal ağlar, ağları izlenebilecekleri ve kontrol edilebilecekleri buluta bağlamak için hücresel veya Ethernet bağlantısını kullanırlar.

Belirlenen teknoloji seçiminden bağımsız olarak, hepsi kablosuz uygulamaların temel avantajlarını paylaşır: dağıtılması, bakımı ve ölçeklendirilmesi kolaydır.

üç Ps Aydınlatma

İnsanların zaman geçirdiği her yerde aydınlatmaları göreceksiniz.  Ne kadar sabit aydınlatma görebileceğinizi görmek için sadece bir dakikanızı ayırın. İşlek yoldan çıkmadığınız sürece, pek çok aydınlatma ile kuşatılmış olacaksınız. Bu aydınlatmalar genellikle doğru konumlandırılmıştır ve zorunluluk tarafından desteklenirler.

Üç Ps aydınlatma – bolluk, konum, güç-  internetdeki uygulamalar için aynı derecede önemli olan, tipik olarak  çok miktarda doğru konumlandırılmaya ve güçlü kablosuz düğümlere de ihtiyaç duyarlar.  Bir şehri kapsayan bir kablosuz düğüm ağı oluşturarak, bir şehri, ofisi, fabrikayı ve ya diğerlerini de kapsayan bir alışveriş merkezinde aydınlatma ağları, ekonomik ve kurulumu, bakımı ve kullanımı kolay olan yeni nesil hizmetlerin önünü açıyor.

Yeni katma değerli servislerin etkinleştirilmesi

Alışveriş merkezleri ve bireysel perakendeciler çoktan bu kablosuz iletişim omurgasından yararlanmaya başladı. Müşterilerini aydınlatma altyapısına entegre Bluetooth işaretleriyle izleyerek, akıllı telefon uygulamaları aracılığıyla dinamik ve kişiselleştirilmiş sadakat programları sunabiliyor, müşterileri mağaza düzenini optimize etmek için izleyebiliyor ve mağazada yollarını bulmalarına yardımcı oluyorlar.

Endüstride, aydınlatma altyapısı iç mekan konumlandırma hizmetlerinin değerli varlıkları, araçları ve ekipmanları ve personeli takip etmesini sağlamak için kullanılabilir. Bu yılın başlarında, Bluetooth SIG tarafından açıklanan yeni Bluetooth 5.1 spesifikasyonu ile daha da fazla uygulama mümkün olacak. Bu da santimetre düzeyindeki konumlandırma doğruluğunu azaltmak için yeni bir yön bulma özelliği kullanıyor. Son olarak, şirketler, alan tahsisini optimize etmek ve çalışanların kısıtlı konumlara erişimlerini yönetmek için izlerini sürmek için oda doluluk oranını izlemek için dağıtılmış sensörler kurabilir.

Akıllı sokak lambaları, çeşitli akıllı şehir uygulamaları için doğal bir bağlantı omurgası sunar. Pille çalışan akıllı park sensörleri, örneğin, izlemekte oldukları park yerlerinin durumunu, bilgilerin buluta gönderilebileceği en yakın sokak ışığına iletebilir. Trafik sıkışıklığı izleme, akıllı dijital tabela ve V2X iletişimi, trafik ışığı kontrolü ve halka açık etkinlikler için konuşlandırılabilir gözetim gibi akıllı trafik kontrol uygulamaları, akıllı sokak ışıklarının sağlayabileceği diğer akıllı şehir uygulamalarından sadece bazılarıdır.

Hem iç hem de dış mekanda stratejik olarak konumlandırılan çok sayıda güçlü ışık ile akıllı aydınlatma altyapısı, bağlı geleceğimiz için katma değerli hizmetler sunmak için kendisini uygun bir omurga olarak kuruyor.

Üç Ps Aydınlatma ile Şehrinizi veya İş Yerinizi Dönüştürün
Başa dön