LoRa ile OSOS

LoRA İle OSOS çözümünün sayaç okuma oranını artırması beklenmektedir. LPWAN çözümlerinin arasında LoRA ile OSOS çözümü birçok teknoloji şirketi tarafından sağlanmaktadır. LoRA ile OSOS çözümü nedir? LoRA ile OSOS bileşenleri nelerdir? LoRA ile OSOS çözümünün avantajları ve dezavantajları nelerdir?

LoRA ile OSOS çözümü ücretsiz frekansları kullanması ve Lora Alliance standardının oluşması ile Nesnelerin İnterneti uygulamalarında en sık kullanılan çözümlerden biridir. LPWAN Nedir?  LPWAN ile OSOS ve NB-IoT ile OSOS yazılarımızı incelemenizi öneririz.

Görece LPWAN teknolojilerinin ilklerinden olmasından dolayı günümüzde birçok teknoloji şirketinin bu çözüm ile nesnelerin interneti cihazları sunmaktadır. LoRA’nın lisansız frekanslar üzerinden iletişim sağlıyor olması haberleşme maliyetlerini düşürmektedir. Ayrıca Cisco, IBM Microchip Technology, KPN, IMST gibi bilindik teknoloji şirketleri de LoRA’yı desteklemektedir.

LoRA ile OSOS Çözümü Topolojisi

LoRaWAN ile ücretsiz frekanslar üzerinden uç cihazlarınız ile kendi LoRA Networkünüzü kurarak haberleşebilirsiniz. Bu haberleşme ağını kurmak için öncelikle LoRa baz istasyonlarını ya da LoRa modem/gatewaylerine ihtiyacınız bulunmaktadır. LoRA Modemlerinin internete çıkabilmesi ve bulut yazılımlarına ulaşabilmesi bir ISP (Internet Servis Provider) ya da bilinen haliyle Telekom operatörlerinden internet hizmeti almanız gerekmektedir.

LoRA ile OSOS için sayaçlarınızın RS-485 çıkışlarını LoRA gateway/baz istasyonu ile haberleştirecek LoRA modülleri gerekmektedir. Bu modüller LoRA gateway bilgi göndermesini sağlar. LoRA gateway/baz istasyonu topladığı verileri xDSL/M2M üzerinden bulut yazılıma gönderir.

LoRa ile OSOS
Başa dön