Wireless MBus Nedir?

IoT, akıllı şebeke ve belediye aydınlatması gibi uzun menzilli dış mekan ağlarının yanı sıra, bağlı evler, konut güvenlik sistemleri ve enerji yönetimini sağlayan kısa menzilli iç mekan ağlarını da kapsar. Kablosuz bağlantı ve standartlara dayalı yazılım protokolleri, IoT için kritik düzeyde etkinleştirme teknolojisi sağlar. Örnek olarak akıllı ölçüm sistemleri kablosuz bağlantılıdır. Akıllı ölçümün son yıllarda ortaya çıkması ve yaygınlaşması için en kullanışlı kablosuz protokollerden biri, Avrupa genelinde ölçüm uygulamalarında yaygın olarak kullanılan Wireless M-Bus protokolüdür.

Kablosuz M-Bus veya Wireless M-bus, sayaçlar ve veri kaydedicileri, yoğunlaştırıcılar veya akıllı sayaç ağ geçitleri arasındaki iletişimi belirten Avrupa standardıdır (EN 13757-4).

Avrupa’da sayaçların ağ bağlantısı kurularak ve uzaktan okunması ihtiyacını karşılamak için standart olarak geliştirilen Wireless M-Bus, yeni Gelişmiş Ölçüm Altyapısı (AMI) için bir temel olarak kullanılıyor.

Kablosuz M-Bus ve Sub GHz frekansları birkaç yıldır kullanılmaktadır ancak değişen bir ortama adapte olma ve Nesnelerin İnterneti’nin ortaya çıkması da dahil olmak üzere teknolojik gelişmelerden faydalanma konusunda gelişmeye devam etmektedir.

Kablosuz M-Bus vs. Diğer Protokoller

Çeşitli Nesnelerin İnterneti ölçüm uygulamaları için birkaç kablosuz protokol vardır. Kablosuz M-Bus’ın yanı sıra, ZigBee, Wi-SUN ve diğer özel protokoller de var.

Kablosuz M-Bus, göreceli sadeliği nedeniyle Avrupa pazarında güç kazandı. Küçük bir yazılım ile daha uzun menzil sunan düşük GHz frekanslarındaki temel yıldız ağdır.

Düşük veri hızları, yasal düzenlemelerin yanı sıra sertifikasyon gereklilikleri olmadan spektral verimli bir sistem sağlar.

Standartlara ve kanıtlanmış teknolojiye dayandığından, bu rekabetçi piyasada birden fazla tedarikçi bulunmaktadır.

Wireless MBus Nedir?
Başa dön